blog informacyjno-koordynacyjny kompletnie nieformalnej Grupy Trzymającej Warszawskie blogi. Jeśli jesteś tu pierwszy raz - zajrzyj do zakładki: O CO CHO? Swędzą palce? Pisz: gtwb@gazeta.pl
Blog > Komentarze do wpisu
Polska The Times na półrocze GTWb!
Doczekaliśmy się wreszcie poważnego tekstu wzmiankującego o Grupie Trzymającej Warszawskie blogi w tradycyjnych mediach. W warszawskim dodatku do dziennika Polska The Times (18 kwietnia 2008) pojawił się artykuł Jakuba Horooha o stołecznych fotoblogach. Poniżej przytaczam całość. Zdjęcia wykonała Lavinka."Fotoblogi - wirtualna dusza miasta


► W sieci obejrzysz zapomniane zakątki Warszawy
► Wirtualne galerie walczą o porządek na ulicach miasta

Jakub Horooh

Wśród codziennego zgiełku i chóru narzekań na urodę Warszawy umyka nam magia i wyjątkowość wielu jej zakątków. W ich dostrzeżeniu mogą pomóc popularne ostatnimi czasy fotoblogi, czyli internetowe galerie zdjęć. Dzięki grupie zapaleńców uzbrojonych w aparaty fotograficzne mamy okazję spojrzeć z zupełnie innej perspektywy na codziennie mijane fragmenty miasta.

Fotoblogów o Warszawie jest dziś co najmniej kilkanaście. Większość ich twórców nie ogranicza się do jednej tematyki czy obszaru miasta. Fotografują wszystko, co jest ważne i w ich przekonaniu warte pokazania. Mogą to być ruiny fabryki na Pradze, zajezdnia tramwajowa i plątanina szyn na Kawęczyńskiej czy nowe wieżowce w al. Jana Pawia II. Są zdjęcia ogólne, jak warszawskie cmentarze czy parki. Nie brakuje stron skupiających się na wybranych elementach miejskiego krajobrazu, takich jak kominy czy graffiti. Cel jest zasadniczo jeden- pokazać wyjątkowość stolicy.
- Fotografuję podwórka, kapliczki, blokowiska, wszystko, co znajduje się z dala od najbardziej uczęszczanych szlaków. Warszawa składa się z satelickich osiedli i ludzie np. z Ursynowa niewiele wiedzą o ciekawych miejscach na Bielanach - wyjaśnia Lawinka, autorka fotoblogu „Warszawka i lawinka".
Podobnie o swoim blogu „Warszawa i wszystko jasne" mówi Kazuyoshi78. Jego zdjęciom — co jest regułą i na innych blogach- towarzyszą opisy i wycinki z historii danego miejsca.
- Warszawę oceniam bardzo pozytywnie i chcę pokazać moje miasto szczególnie tym, którzy się dopiero tu sprowadzili. Mam nadzieję, że w ten sposób lepiej je poznają i będą się z nim identyfikować - mówi Kazuyoshi78. Dodaje, że dostaje wiele pozytywnych opinii, np. od emigrantów, którzy cieszą się, że mogą obserwować, jak zmienia się ich rodzinne miasto.

Tomasza Eysakowskiego, kulturoznawcy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, istnienie fotoblogów o stolicy nie dziwi. - Przez wiele lat warszawiacy byli zakompleksieni, bo mówiło im się, że Warszawa jest brzydka. Teraz potrafią spojrzeć na nią inaczej i pokazać to reszcie mieszkańców. To służy dobremu samopoczuciu i poczuciu własnej wartości. Dobrze myśleć, że żyje się może nie w najpiękniejszym, ale przyzwoitym mieście -podkreśla.
To nie jedyna zaleta fotoblogów- na portalach nie brakuje komentarzy i dyskusji. Stąd wzięła się Grupa Trzymająca Warszawskie Blogi, zrzeszająca przeszło 40 blogersów, którzy co miesiąc w formie zdjęć i opisów wypowiadają się na temat związany z Warszawą.
Zdarza się też, że fotoblog staje się narzędziem walki o porządek w stolicy.- Pamiętam, że zamieściłem zdjęcia źle parkujących samochodów w centrum, którymi zainteresowała się telewizja, i powstała dyskusja - wspomina Kazuyoshi78.Zdaniem socjolog Magdy Garncarek dzięki fotoblogom wytwarza się warszawska społeczność. - Zaangażowanie
fotoblogerów i ciągłe zachęty do poznawania miasta sprawiają, że i nas ogarnia chęć poznawania przestrzeni Warszawy - podsumowuje zjawisko fotoblogów Magda Garncarek.

Najciekawsze fotoblogi o Warszawie:

www.warszawa78.blox.pl
www.warszavka.bloog.pl
www.czapkinabakier.fotolog.pl
www.schwefe.fatolog.pl
www.warszawa.fototolog.pl
www.syrenigrod.fatolog.pl
www.gtwb.blox.pl"

________________

Pogrubień w oryginalnym tekście nie było. Czekamy na kolejne teksty ;) I na wyjaśnienie: mówi się bloger, blogger czy jak w powyższym tekście: blogers? :)
piątek, 18 kwietnia 2008, arawicz

Polecane wpisy

  • Coś o nas w tvn

    Polansowało nas trochę tvnwarszawa niedawno. Co prawda podlinkowali mój blog podróżniczy zamiast Warszavki i napisali,że patrzymy na ręce lokalnym politykom (K

  • W "Życiu Warszawy" o nas.

    Nie pisałam wcześniej, ponieważ nie miałam stuprocentowej pewności czy notka o nas dziś się ukaże. W ciągu dnia masa pracy no i dopiero wieczorem udało mi się n

  • W "Stolicy" o nas

    Po długich oczekiwaniach nareszcie jest - lutowo-marcowy numer "Stolicy" , a w nim artykuł o nas, stworzony przez nas :-). Trzymają w garści warszaws

Komentarze
lavinka
2008/04/19 01:40:45
Moim zdaniem bloger :)
-
arawicz
2008/04/19 07:45:16
no moim też, ale możemy się mylić lub tkwić w przyzwyczajeniu ;)
-
meteor2017
2008/04/19 10:18:41
Lawinka to moze byc nawet bloogerem ;-) A my z bloxa bloksersami ;-P
-
lavinka
2008/04/19 12:50:55
Napisz jeszcze raz przez w i dostaniesz bęcki! Towi!
-
meteor2017
2008/04/19 13:03:42
:-D
-
froasia
2008/04/19 13:25:40
Wow! Gratulacje ! Duża sprawa.
-
el1001
2008/04/19 16:01:16
GRATULUJĘ WSZYSTKIM uczestnikom Gtwb.:-) Zrobiliście i robicie pozytywną akcję. Mnie to bardzo cieszy:-) Dziękuję autorowi artykułu za "współuczestnictwo":-)
EL
-
beaviz
2008/04/19 21:09:47
Cieszyc się :)))
-
tukee
2008/04/20 00:27:02
Gratule wszecholbrzymie :) Najserdeczniejsze :))) Strasznie się cieszę, ale nawet gdyby nie pisało to chyba wszyscy mamy poczucie, że GTWB to fajna sprawa która zbliża ludzi.
-
meteor2017
2008/04/20 12:02:34
Ekhm... ale w notce pojawiły się takie kwiatki:
www.schwefe.fatolog.pl
www.warszawa.fototolog.pl
www.syrenigrod.fatolog.pl

A tak na marginesie, fatolog to taki wypasiony blog? ;-P
-
vroobelek
2008/04/21 08:55:37
Zdecydowanie bloger, ewentualnie blogowicz. :-)
-
2008/04/21 11:06:20
Gratulacje !:)
-
hanula1950
2008/04/22 17:14:36
Ale fajnie, że w końcu nas docenili.
Moim zdaniem bloger i już.Ale ja rusycystką przecież jestem.
Tekst ku pamięci sobie ściągne i zapiszę.
Newsletter GTWb
Newsletter GTWb

Twój emaildowiedz się więcej >>

;

tracker

Countomat - licznik oraz statystyki webowe (Statystyki i Analiza danych, Wykresy, Licznik, Dane statystyczne)